Storitve

Zasebni detektiv vam pomaga odkriti zlorabe delavcev

Vas zanima, ali so vaši zaposleni v času bolniške dejansko bolni, ali pa je to zgolj opravičilo za to, da lahko potujejo naokrog? Menite, da nekdo zlorablja potne stroške, hodi v službo pod vplivom alkohola ali pa sumite na kaj drugega? Najemite zasebnega detektiva, ki bo za vas diskretno preučil nastalo situacijo in vam o vsem poročal. Legalno pridobljeno gradivo boste kasneje lahko uporabili kot dokaz in na njegovi podlagi uveljavljali svoje ukrepe zoper zaposlenega.

Zasebni detektiv zbira informacije, jih obdeluje in posreduje podatke. Dobljene informacije nato uporabi za svetovanje svojim strankam, podatke pa se lahko uporabi tudi na sodišču, kot dokazno gradivo. Zasebni detektiv mora pred začetkom dela skleniti pogodbo s klientom. Delo in pravice zasebnih detektivov so opredeljene v Zakonu o detektivski dejavnosti, kjer je jasno določeno, na kakšne načine lahko detektiv zbira informacije, opredeljeni pa so tudi pogoji za ohranitev njegove licence, na podlagi katere sploh lahko opravlja detektivsko delo. Zasebni detektivi najpogosteje preverjajo, ali so delavci in delavke upravičeno odsotni z dela, preverjajo zlorabljanje potnih stroškov, raziskujejo kraje v podjetjih in zavarovalniške goljufije ter vročajo sodne odločbe in pozive. Zasebnim klientom pa največkrat pomagajo pri iskanju pogrešanih oseb, pri dokazovanju ljubezenskih, finančnih in drugih prevar, pri mobingu in podobnih stvareh. Področje dela detektivov se vse bolj širi. Na podlagi Zakona o detektivski dejavnosti lahko detektivi dostopajo do vseh javnih evidenc (register prebivalstva, register vozil, podatki o zaposlitvah, delovnih mestih, delodajalcih itd.). Dostop imajo tudi do upravnih in sodnih spisov, iz katerih lahko izpišejo podatke, če imajo pooblastilo stranke, ki tudi lahko dostopa do teh spisov. Uporabljajo lahko tudi fotoaparat in snemalnik zvoka, a pri tem morajo upoštevati, da lahko fotografirajo le iz javnih površin in da lahko snemajo le ob privolitvi sogovornika.

Da lahko oseba opravlja detektivsko dejavnost, mora imeti detektivsko licenco, ki jo dobi po zaključenem strokovnem usposabljanju, ki traja 80 ur. Tekom usposabljanja se seznani o pravnih zakonih detektivske dejavnosti, o možnih prekrških, kaznivih dejanjih in drugih stvareh, o svojem poklicu, pouči se o etiki, človekovih pravicah in komunikacijskih veščinah. Zasebni detektiv lahko delo opravlja samostojno kot svoboden poklic ali pa kot prava oseba z registrirano detektivsko dejavnostjo.